1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
  • Široký sortiment lahvových vín
  • Vyberte si k vínu něco na zub!
  • Nabídka vín
Previous
Next

Svatomartinské víno 11.11.2014

Svatomartinská vína

První lahve mladých Svatomartinských vín se slavnostně otevřou tradičně 11. listopadu letos již podesáté. Znovuobnovená tradice otevírání mladých Svatomartinských vín na Martina se stala za poslední léta doslova celonárodním fenoménem. Lidé znovu nacházejí vztah k lokálním produktům obecně a u vína to platí dvojnásob. Stále více příznivců moravských a českých vín se tak 11. listopadu schází na četných celorepublikových akcích, aby ochutnali první doušek nového ročníku. 

Svatomartinské víno 2014

A jaká jsou vlastně mladá Svatomartinská vína?Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter. Lidé se naučili vnímat Svatomartinská vína jako kvalitní vína a první možnost jak se seznámit s novým ročníkem. V posledních letech si přes příjemně pitelná svěží Svatomartinská vína také mnoho spotřebitelů nachází cestu k moravským a českým vínům obecně.

Značku „Svatomartinské“ mohou nést vína vyráběná z odrůd:

  • bílé - odrůdy Müller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský (max 12,5 % obj. alk., suché)
  • růžové - odrůdy Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe (max 13 % obj. alk., suché)
  • červené - odrůdy Modrý Portugal a Svatovavřinecké (max 13 % obj. alk., suché

Tyto odrůdy byly pro značku Svatomartinského vybrány proto, že v našich podmínkách dozrávají dříve, a nabízejí tak vysokou kvalitu hroznů. Mezi Svatomartinskými víny je možné nalézt jak vína z jediné odrůdy, tak i cuvée, což je víno vyrobené z více odrůd. Svatomartinské víno ale zdaleka není každé víno daných odrůd, které dokáží vinaři vyrobit před 11. listopadem. Svatomartinská vína nejprve procházejí kontrolou nezávislé komise, která zhodnotí, zda kvalita vín odpovídá přísným požadavkům. Ty se navíc od loňského roku ještě zpřísnily, což zaručuje ještě o něco vyšší kvalitu.

Značka „Svatomartinské“ byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Ten v letošním roce již podesáté zajišťuje propagaci těchto vín pod jednotným logem. Značku „Svatomartinské“ mohou využít všichni vinaři registrovaní v České republice, kteří splní všechna náročná kritéria.

Více o Svatomartinských vínech na: www.wineofczechrepublic.cz

Naši vinaři